Dugo se nismo čuli. Ispričavam se! Imao sam puno posla. U kontinentu Hrvatske berba trešanja je počela oko polovice svibnja. U području zadarskih Ravnih kotara berba trešanja je počela svega tri-četiri dana ranije. Izgleda da Zagreb ima zadnje dvije godine mediteransku klimu?!? Trešnje su ove godine počele dozrijevati desetak dana ranije od višegodišnjeg zagrebačkog prosjeka. Osim što berete rane sorte trešanja, čekate da vaše srednje kasne i kasne sorte trešanja dozriju sada možete nastaviti gnojidbu preko lista i ploda po ranijim preporukama i savjetima.
Žute ploče u krošnjama
Postavite žute ploče u krošnje svojih stabala trešanja jao spriječite da vaše trešnje ne dobiju mesne dodatke. Rane sorte trešanja trešnjina muha ne napada. Kako se približava razdoblje srednje kasnih sorti trešanja treba prevenurati napada trešnjine muhe postavljanjem žutih ploča u krošnju stabala. Žute ploče svojom bojom mame trešnjine muhe pa se muhe ulove na ljepilo kojom su ploče premazane. Žute ploče su jeftin način suzbijanja trešnjine muhe. Zato ne štedite na pločama. Postavljanje je jednostavno. Postavljaju se u krošnju voćke sa sjeverne strane voćke u hlad. Muhe ne vole sunce. I to naizmjenice na visinu od 1,7 do 2 m od tla.
Prskanje i karenca
Profesionalcima preporučujem da u sljedeča dva do tri dana prskaju kasne sorte trešanja s Mospilanom protiv trešnjine muhe i Sygnumom protiv Monilie-truleži ploda. Računajte da je karenca (razdoblje od tretiranja do prestanka otrovnog djelovanja zaštitnog sredstva) za oba preporučena zaštitna sredstva 14 dana. To znači da sljedeća dva tjedna ne smijete jesti svoje tretirane trešnje niti ih brati i prodavati. Upozorite svoje ukućane, eventualno djelatnike itd. da ne beru i jedu tretirane trešnje do određenog datuma. Nakon isteka razdoblja karence slobodno navalite. Do čitanja! Lp, Zlatan