Nacionalni ponos hrvatskih voćara
Hrvatska je uz Francusku i Italiju jedina država u Europi koja obiluje idealnim voćarskim položajima i ekološkim uvjetima za proizvodnju kontinentalnog, mediteranskog i suptropskog voća. Francuska i Italija su te komparativne prednosti do maksimuma iskoristile, dok je Hrvatska daleko iza njih i tapka u mjestu.
Šljiva Bistrica, koja je nekada bila ponos hrvatskih voćara, danas je neopravdano zapuštena zbog virusa šarke i šljivine osice. U davna vremena Bistrica je bila važan izvozni program Hrvatske, a taj ponos Bistrici moramo ponovno vratiti. Kontinentalni dio Hrvatske, Banovina, Lika i Slavonija imaju komparativne prednosti za uzgoj šljive Bistrice, a u narodu poznate kao Bosanka, Mađarica, Debelica, Požegača, Savka...to je zapravo sve Bistrica i to nam ukazuje da je autohtona hrvatska sorta.
Najbolje rezultate i kvalitetu postiže ako neko područje ima minimalno 600 mm oborina godišnje, a u vegetaciji – svibanj, lipanj, srpanj i kolovoz, oko 400 mm oborina. Drugi je zahtjev Bistrice da srednja temperatura za lipanj, srpanj i kolovoz bude oko 20°C i upravo ti ekološki uvjeti su „tajna“ kakvoće šljive Bistrice u Hrvatskoj.
Osim toga, Bistrica ima finu aromu, eterično ulje nalazi se ispod pokožice i tu finu aromu prenosi na svoje proizvode (pekmez, marmelada, džem, kompot, žestica, sušena Bistrica). Trebamo napomenuti da su sušeni plodovi Bistrice „rajski“ plodovi u sjevernim državama Europe. Bistricu su mnoge države u svijetu svojatale kao svoju sortu - Francuzi su joj dali ime Obična ili Abraska kalanka, Nijemci Kalanka domaća, Rusi Vengerska domašnaja, a Englezi German prune. Svi su oni u svojim ekološkim uvjetima pokušali dobiti kvalitetu naše Bistrice, no to nisu uspjeli jer su njihovi ekološki uvjeti drugačiji od naše Banovine. Izborom položaja i suvremene tehnologije Bistrica redovito rodi i nema alternativne rodnosti.
Plod je srednje krupan (oko 20 grama), no s obzirom na to da je Bistrica populacija, ima tipova težine ploda 12-16 grama, ali zato ima i tipova veličine plodova 25-30 grama. U nasadima diljem Hrvatske ima tipova koji su otporni ili tolerantni na virus šarke. Sve nas to upućuje da je Bistrica neiscrpan izvor za znanstveno-stručni rad - izdvajanjem tipova krupnijih plodova, s aromom tipičnom za Bistricu, te tipova koji su otporni na virus šarke. Bistrici bismo trebali vratiti nacionalni ponos i sadnjom novih 10.000 ha, tj. „novom“ Bistricom za izvozni program.
Bistrica udružena s Maraskom i maslinom Oblicom - bio bi to hrvatski izvozni program broj jedan sa cca 200 milijuna eura godišnje.
napisao: mr.sc. Frane Ivković, dipl.ing.agr. 33 Glasnik zaštite bilja 5/2010.